Agregátor obsahu

Zpět Kraj poskytne milion korun na pořízení dronů Nemesis pro Ukrajinu

Středočeský kraj poskytne spolku Skupina D jeden milion korun na nákup průzkumných dronů Nemesis. Ty poputují na Ruskem okupovanou Ukrajinu. Finanční dar dnes schválili, téměř jednomyslně, krajští zastupitelé.

 I díky finančnímu přispění Středočeského kraje budou nad Ruskem okupovaným územím Ukrajiny létat průzkumné drony Nemesis. Zastupitelé na dnešním zasedání schválili finanční dar ve výši jednoho milionu korun pro spolek Skupina D, který finanční sbírku na pořízení bezpilotních letounů pořádá.  „Tímto krokem jsme projevili jednoznačnou a stálou vůli podporovat Ukrajinu. Schválení navazuje na naše předchozí kroky, jimiž byly pomoc při evakuaci Volyňských Čechů zpět do České republiky, darování 10 milionů korun velvyslanectví Ukrajiny nebo podpora partnerského regionu – Kyjevské oblasti, kam směřovala celou dobu naše pomoc a zanedlouho tam budeme dopravovat použité autobusy pro svoz ukrajinských dětí do škol. Podpora Ukrajiny je naši povinnosti, jde i o naši vlastní bezpečnost a veřejná správa by měla jít příkladem, jakkoliv to není pro někoho nyní populární. Tím se nesmíme nechat ovlivnit,” hodnotí Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje.

Skupina D organizuje finanční sbírku na nákup průzkumných dronů pod heslem Vidět znamená vyhrát pro použití v ozbrojených silách Ukrajiny při její obraně před ruským agresorem. Částka bude poukázána z rozpočtu kraje na transparentní účet.

Nemesis jsou drony české výroby, které umí v reálném čase přenášet obraz terénu, nad kterým létají. Jejich konstrukce je přizpůsobena konkrétnímu užití ukrajinskou obranou a bude se nadále přizpůsobovat potřebám.

Zakladateli spolku jsou herec Ondřej Vetchý a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Záštitu nad spolkem převzali náčelník Generálního štábu Armády České republiky genpor. Karel Řehka a náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky genmjr. Radek Hasala.