Agregátor obsahu
Zpět Středočeský kraj ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, představil unikátní skleněný a kovový poklad z doby stěhování národů
Středočeský kraj ve spolupráci s pražským Archeologickým ústavem Akademie věd ČR odhalil unikátní nález z poloviny 5. století. Jedná se o výjimečný soubor luxusních i každodenních předmětů, které objevil náhodný nálezce v Hostimi u Berouna. Tento cenný nález zahrnuje šest skleněných nádob, sedm keramických nádob, a různé železné a bronzové artefakty. Nálezce, který projevil mimořádnou předvídavost a zajistil odborné vyzvednutí těchto předmětů, obdrží odměnu ve výši 184 tisíc korun. Předměty budou v příštím roce součástí nové výstavy Muzea Českého krasu v Berouně.
Nález byl archeology vyzvednut již v únoru 2022 a následující dva roky byl předmětem pečlivé rekonstrukce a konzervace odborníky z Archeologického ústavu AV ČR, Praha. Výsledkem je zrekonstruovaný soubor předmětů, mezi kterými vynikají skleněné nádoby, pravděpodobně dovezené jako luxusní zboží z římských provincií nebo prvních skláren v barbariku. „ Hostimský poklad bude vystaven veřejnosti v rámci nové expozice Muzea Českého krasu v Berouně, která se otevře v příštím roce. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost spatřit tuto sbírku, která nyní obohacuje sbírky muzea, a ocenit jak mistrovské zpracování skleněných a keramických nádob, tak i pečlivou práci odborníků, kteří se na jeho zachování podíleli. Zvláštní poděkování patří také nálezci, jehož duchapřítomná reakce umožnila zachránit tento jedinečný poklad pro budoucí generace,“ uvedl radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.
Nalezený poklad, označovaný jako „hostimský depot“ obsahoval skleněné a keramické nádoby a množství kovových artefaktů vyrobených převážně ze železa. „ Zcela mimořádný je nález šesti skleněných nádob, které byly s vysokou pravděpodobností vyrobeny mimo území Čech a dovezeny jako luxusní zboží,“ vysvětluje ředitel pražského Archeologického ústavu Akademie věd ČR Jan Mařík. Výjimečností tohoto nálezu je jeho skladba, která svědčí o ritualizovaném uložení vybavení bohatší domácnosti, kombinujícího stolní nádobí se zemědělskými nástroji. Toto spojení naznačuje souvislost s pravidelnými událostmi zemědělského cyklu.
Hostimský depot vyzvedli archeologové na základě oznámení nálezcem. Díky oznámení nálezu odborníkům z Archeologického ústavu zabránil nálezce zcizení i poškození nálezu případnou neodbornou manipulací. Kulturně historická hodnota nálezu byla následně stanovena na necelé 2 miliony korun. Rada Středočeského kraje proto odsouhlasila vyplacení nálezného ve výši 184 tisíc korun.
Předměty jsou aktuálně součástí sbírek Muzea Českého krasu v Berouně, kde budou v příštím roce představeny veřejnosti v rámci připravované výstavy.
PPX prezentaci k nálezu si lze stáhnout (29,9 MB) ZDE