Dohodu s pěstounem uzavírá
Dohodu s pěstounem uzavírá:
- obecní úřad obce s rozšířenou působností - OSPOD (dle trvalého bydliště pěstouna)
- obecní úřad obce s rozšířenou působností - OSPOD (mimo trvalé bydliště pěstouna)
- obecní úřad
- krajský úřad
- pověřené osoby (kterým KÚSK vydal pověření):
- Středisko pomoci ohroženým dětem ROSA
- Občanské sdružení LECCOS
- Soukromý dětský domov "SOS 92" Korkyně
- Rodinné centrum Routa
- Rozum a Cit, z.s.
- Poradenské centrum pro rodinu a děti Úsměv
- DC Kladno
- Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady
- Rodinné centrum Slunečnice
- Elrond, z.ú.
- Poradenské centrum pro náhradní rodinu Klubíčko štěstí, z.s.
- Ulita života, z.s.
- Ostrov rodiny
- Prostor Plus
- Point Milovice
Vzory dokumentů ke stažení
Vzory dokumentů ke stažení
Obecné informace o dohodě o výkonu pěstounské péče
Dohoda o výkonu pěstounské péče byla do systému náhradní rodinné péče zavedena novelou zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochrany dětí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o SPOD") účinnou od 1. ledna 2013.
Dohoda upravuje práva a povinnosti osoby pečující (pěstouna) nebo osoby v evidenci (pěstouna na přechodnou dobu), které jsou uvedena v § 47a zákona o SPOD.
Práva pěstouna:
- právo na poskytnutí trvalé nebo dočasné pomoci při zajištění osobní péče o svěřené dítě při zajištění krátkodobé péče (po dobu dočasné pracovní neschopnosti pěstouna nebo při ošetřování osoby blízké, při narození dítěte, při vyřizování nezbytných osobních záležitostí, při úmrtí osoby blízké);
- právo na poskytnutí pomoci se zajištěním celodenní péče o svěřené dítě od věku 2 let, přiměřené věku dítěte, v rozsahu alespoň 14 kalendářních dnů v kalendářním roce;
- právo na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci alespoň 1x za 6 měsíců;
- právo na zprostředkování nebo zajištění bezplatné možnosti zvyšovat si znalosti a dovednosti v péči o dítě;
Povinnosti pěstouna:
- povinnost zvyšovat si znalosti a dovednosti v oblasti výchovy a péče o dítě v rozsahu 24 hod. v době 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích;
- povinnost umožnit sledování naplňování dohody o výkonu pěstounské péče (pracovník orgánu SPOD nebo pověřené osoby s nímž pěstoun dohodu uzavřel);
- povinnost spolupracovat se zaměstnancem pověřeným sledovat vývoj dětí (pracovník orgánu SPOD);
- povinnost udržovat, rozvíjet a prohlubovat sounáležitost dítěte s osobami blízkými, zejména s rodiči v souladu s individuálním plánem ochrany dítěte (IPOD zpracovává orgán SPOD příslušný k dítěti);
- povinnost umožnit styk rodičů s dítětem v pěstounské péči, pokud soud rozhodnutím nestanoví jinak.
Uzavírání dohody o výkonu PP:
Dohodu o výkonu pěstounské péče může uzavřít dle vlastního rozhodnutí osoba pečující nebo osoba v evidenci s těmito institucemi:
- obecním úřadem obce s rozšířenou působností dle místa svého trvalého pobytu (zpravidla OSPOD);
- obecním úřadem obce s rozšířenou působností, v jehož obvodu nemá trvalý pobyt (zpravidla OSPOD);
- obecním úřadem;
- krajským úřadem;
- pověřenou osobou (právnická nebo fyzická osoba pověřená rozhodnutím příslušného krajského úřadu nebo Magistrátu hl. města Prahy k činnosti uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče).
Dohodu musí osoba pečující uzavřít do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o svěření prvního dítěte do péče pečující osoby.
Dohodu musí osoba v evidenci uzavřít do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí krajského úřadu (MHMP) o zařazení do evidence osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu.
V případě, že dohodu osoba pečující nebo osoba v evidenci v uvedené lhůtě neuzavře, rozhodne o právech a povinnostech pěstouna místně příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností dle místa trvalého pobytu osoby pečující ve správním řízení zahájeném z moci úřední.
Pozn.: V případě užití vzorů dohody (viz levý sloupec - dokumenty ke stažení) je nezbytné tyto aktualizovat dle platných legislativních norem.